Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Návody
  3. Jak vyrobit mozaikový květináč
Jak si vyrobit mozaikový květináč

Jak si vyrobit mozaikový květináč

Mozaikové květináče jsou hezké a každý může být jiný. Dobře drží vlhkost a jsou odolné i proti povětrnosti. Není složité si jeden nebo dva vyrobit. Mohou být velké, na terasu, nebo i malé, ke zkrášlení parapetu. Pojďme na to.

Potřebujeme:

květináč
lepidlo
zlomky obkladaček
špachtli
kladivo nebo kleště
spárovací hmotu
igelit na stůl

Jak na to:

Připravte si pracoviště: pokud si nechcete zašpinit stůl, zakryjte ho igelitem (třeba rozstřiženým sáčkem na odpadky).

Květináč otočte a postavte na stůl dnem vzhůru. Připravte si střepy tak, abyste je měli po ruce v dostatečném množství. Otevřete si lepidlo a špachtlí je nanášejte buď na květináč v pruzích (zdola nahoru), nebo na každý střep zvlášť.(Podle toho, jak se vám bude pracovat líp.) Vrstva lepidla má být asi 1-2 mm. Střepy vždy přitiskněte na lepidlo a mezi jednotlivými střepy nechávejte asi 2mm mezery. Lepte zdola nahoru; tak střepy nebudou klouzat dolů, dokud nebude lepidlo zaschlé. Vyvýšený okraj květináče (teď jej máte dole) nechejte zatím volný. Lepidla dávejte jen tolik, aby nevyčnívalo ze spár, ale dost na to, aby udrželo střepy na místě. Střepy po přilepení zbytečně nehýbejte, jinak nebudou držet! 

Na fotce je třeba vidět, jak se dá použít tenhle kamínek. Jakmile máte horní část květináče hotovou, nechejte lepidlo chvíli zaschnout a pak květináč opatrně postavte na dno. Teď můžete střepy pohodlně nalepit na horní okraj květináče.
Jakmile je celý květináč olepený, můžete ještě případně opatrně očistit přebytky lepidla. Pak květináč nechte zaschnout, klidně až do druhého dne. Ukliďte střepy kolem květináče.

Zaschlý květináč opět obraťte vzhůru dnem a položte jej na papír (třeba na papírovou utěrku). Rozmíchejte si spárovací hmotu: prášek opatrně přeneste do kelímku od jogurtu nebo např. misky od žampionů (abyste nádobku mohli následně vyhodit). Pomalu přilévejte vodu a pořád míchejte špachtlí. Potřebujete získat tuhou hustou pastu. Vody nepřidávejte moc najednou, jinak bude hmota řídká. Musí být hustá jako malta J

Rozmíchanou spárovací hmotu natřete špachtlí na květináč a pečlivě vetřete do spár. Přebytky otřete rovnou hranou špachtle. Nechejte asi ¼ hodiny zaschnout a pak otřete - můžete použít vlhkou houbičku, dětské vlhčené ubrousky a suchou hadru. (Špachtli nechávejte namočenou ve vodě, aby na ní nezasychala spárovací hmota.) Pak květináč otočte, postavte jej na dno a stejně zaspárujte horní lem a horní okraj. Horní hranu nejlíp uhladíte prstem namočeným ve vodě.

Jakmile bude vše hotové, nechejte květináč úplně zaschnout. Spárovací hmotu vyhoďte do odpadků i s kelímkem, ve kterém jste ji rozmíchali. Zbytek nevyhazujte do záchodu, zcela jistě byste ucpali odpad, neboť hmota tvrdne i pod vodou.

OK, ale kde to všechno seženu?

Květináč: Nejlépe „hliněný“. Můžeme využít i starý nevzhledný květináč, který vám je ještě líto vyhodit. Stačí z něj nahrubo oškrábat špínu a krustu vodního kamene.

Lepidlo: Nejlépe se pracuje s hotovým lepidlem na obklady, které koupíte v kilovém kyblíku v hobbymarketu.

Obkladačky: Lze použít staré obkladačky nebo nalámané zbytky. Navíc je možné použít i ozdobné mozaikové kamínky, které jsou k mání tady na mefmef. Ideální je vybrat si ty, které mají tloušťku 8 mm, stačí ale i 6 mm. Například je možné použít tyto: 
Kamínky sklo-kámen červené
Kamínky sklo-kámen růžové
Kamínky sklo-kámen šedé

Špachtle vám postačí stará kuchyňská gumová. Pokud nemáte, můžete si ji koupit tady: 
Špachtle

Kleště: Nepotřebujete úplně nutně - pro začátek postačí obyčejné kladivo. Obkladačky rozbíjejte třeba ve větší lepenkové krabici, aby vám střepy nerozlétávaly na všechny strany. Práce s kleštěmi je přesnější a je to větší radost. Nebojte se jich - zvládne to i dítě. Kleště najdete zde: 
Kleště na mozaiku

Spárovací hmotu si můžete koupit ve dvoukilovém balení v hobbymarketu, nebo váženou po 20 dkg zde: Spárovací hmoty

 

INFORMACE PRO ZÁKAZNÍKY

O nás
Jak nakupovat
Obchodní podmínky

 

KONTAKT
mefmef.cz
Vlastimila Palíková
10 - 15
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz