Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
29.11.2021
Nové velikosti vánočních šablon
 Přichystali jsme pro vás vánoční šablonky ve dvojnásobné velikosti. Jedná se o andílka a stromeček. Při výběru dávejte pozor, abyste si objednali spr... číst celé
08.03.2021
Nové kvalitní millefiori!
V e-shopu jsou k dispozici nové millefiori v sedmi barvách. Millefiori... co to je??? Italsky toto slovo znamená „tisíce květů“ a jsou to skleněná kol... číst celé
27.01.2021
Máme nové sety mozaikových kamínků
  Naskladnili jsme krásné sety v atraktivních barvách, za výhodnou cenu. Usnadní vám výběr, pokud váháte, vybízejí ke kombinování a inspirují k dílu.... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Návody
  3. Jak vyrobit mozaikový květináč
Jak si vyrobit mozaikový květináč

Jak si vyrobit mozaikový květináč

Mozaikové květináče jsou hezké a každý může být jiný. Dobře drží vlhkost a jsou odolné i proti povětrnosti. Není složité si jeden nebo dva vyrobit. Mohou být velké, na terasu, nebo i malé, ke zkrášlení parapetu. Pojďme na to.

Potřebujeme:

květináč
lepidlo
zlomky obkladaček
špachtli
kladivo nebo kleště
spárovací hmotu
igelit na stůl

Jak na to:

Připravte si pracoviště: pokud si nechcete zašpinit stůl, zakryjte ho igelitem (třeba rozstřiženým sáčkem na odpadky).

Květináč otočte a postavte na stůl dnem vzhůru. Připravte si materiál k nalepení tak, abyste jej měli po ruce v dostatečném množství. Použijte zlomky obkladaček; ty si můžete „nastříhat“ kolečkovými kleštěmi. Krásné jsou i obkladové mozaiky, hodí se ty s tloušťkou 6 mm a silnější (8 mm). V našem obchodě například tyhle nebo tyhle nebo tyhle.
Otevřete si lepidlo a špachtlí je nanášejte buď na květináč v pruzích (zdola nahoru), nebo na každý střep zvlášť. (Podle toho, jak se vám bude pracovat líp.) Vrstva lepidla má být asi 1 mm. Střepy vždy přitiskněte na lepidlo a mezi jednotlivými střepy nechávejte asi 2mm mezery. Střepy přilepujte zdola nahoru; tak nebudou klouzat dolů. Vyvýšený okraj květináče (teď jej máte dole) nechejte zatím volný. Lepidla dávejte jen tolik, aby se nevytlačovalo ze spár, ale dost na to, aby udrželo střepy na místě. Jakmile střep přiložíte, nehýbejte s ním zbytečně, jinak nebude držet a bude se odlepovat!!! 

Na fotce je vidět, jak se dá použít tenhle kamínek. Jakmile máte horní část květináče hotovou, nechejte lepidlo chvíli zaschnout a pak květináč opatrně postavte na dno. Teď můžete střepy pohodlně nalepit na horní okraj květináče.
Jakmile je celý květináč olepený, můžete ještě případně opatrně očistit přebytky lepidla. Pak květináč nechte zaschnout, klidně až do druhého dne. Ukliďte střepy kolem květináče.

Zaschlý květináč opět obraťte vzhůru dnem a položte jej na papír (třeba na papírovou utěrku). Rozmíchejte si spárovací hmotu: prášek opatrně přeneste lžící do kelímku od jogurtu nebo podobné nádobky (abyste nádobku mohli následně vyhodit i se zbytkem zaschlé spárovačky). Pomalu přilévejte vodu a pořád míchejte špachtlí. Potřebujete získat tuhou hustou pastu. Vody nepřidávejte moc najednou, jinak bude hmota řídká. Musí být hustá jako malta.

Rozmíchanou spárovací hmotu natřete špachtlí na květináč a pečlivě vetřete do spár. Přebytky otřete rovnou hranou špachtle. Nechejte asi ¼ hodiny zaschnout a pak otřete - můžete použít vlhkou houbičku nebo dětské vlhčené ubrousky. Nakonec vyleštěte suchou hadrou. Pak květináč otočte, postavte jej na dno a stejně zaspárujte horní lem a horní okraj. Horní hranu nejlíp uhladíte prstem namočeným ve vodě.

Jakmile bude vše hotové, nechejte květináč úplně zaschnout. Zbytek spárovací hmoty vyhoďte do odpadků i s kelímkem, ve kterém jste ji rozmíchali. Nevyhazujte spárovačku do záchodu, zcela jistě byste ucpali odpad, neboť hmota tvrdne i pod vodou.

OK, ale kde to všechno seženu?

Květináč: Nejlépe „hliněný“. Můžeme využít i starý nevzhledný květináč, který vám je ještě líto vyhodit. Stačí z něj nahrubo oškrábat špínu a krustu vodního kamene.

Lepidlo: Nejlépe se pracuje s hotovým lepidlem na obklady, které koupíte v kilovém kyblíku v hobbymarketu. Dá se koupit i lepidlo v prášku a rozmíchat ve vodě. 

Obkladačky: Lze použít staré obkladačky nebo nalámané zbytky. Navíc je možné použít i ozdobné mozaikové kamínky, které jsou k mání tady na mefmef. Ideální je vybrat si ty, které mají tloušťku 8 mm, stačí ale i 6 mm. Například je možné použít tyto: 
Kamínky sklo-kámen červené
Kamínky sklo-kámen růžové
Kamínky sklo-kámen šedé

Špachtle vám postačí stará kuchyňská gumová. Pokud nemáte, můžete si ji koupit tady: 
Špachtle

Kleště: Nepotřebujete úplně nutně - pro začátek postačí obyčejné kladivo. Obkladačky rozbíjejte třeba ve větší lepenkové krabici, aby vám střepy nerozlétávaly na všechny strany. Práce s kleštěmi je přesnější a je to větší radost. Nebojte se jich - zvládne to i dítě. Kleště najdete zde: 
Kleště na mozaiku

Spárovací hmotu si můžete koupit ve dvoukilovém balení v hobbymarketu, nebo váženou po 20 dkg zde: Spárovací hmoty

 

INFORMACE PRO ZÁKAZNÍKY

O nás
Jak nakupovat
Obchodní podmínky

 

KONTAKT
mefmef.cz
Vlastimila Palíková
10 - 15
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz